برو به محتوای اصلی
سوال
۴ سال پیش پرسیده شده

زیباترین غار ایران کجاست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در اسنپ‌تریپ می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

به نظر من غار علیصدر یکی از زیباترین غارهای ایران است.

اسم همدان، آدم را یاد غار علیصدر می‌اندازد. علیصدر مهمترین جاذبه این شهر و بزرگترین غار آبی دنیاست و هرساله به خصوص در بهار و تابستان بسیاری برای دیدنش راهی این شهر می‌شوند، اما چیزهایی هست که باید قبل از سفر بدانید.

 غار علیصدر کجاست؟

زیباترین غار ایران کجاست؟

این غار در شهرستان کبودرآهنگ همدان واقع شده. همدان تا تهران ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد. فاصله کبودرآهنگ تا همدان ۵۹ کیلومتر است. از کبودرآهنگ تا روستای علیصدر نیز ۵۰ کیلومتر در پیش دارید. این غار در ارتفاعات ساری قیه به معنی صخره زرد روستای علیصدر واقع است.

بیشتر بخوانید: روستاهای همدان که باید دید.۱۵۵

قدمت غار علیصدر

زیباترین غار ایران کجاست؟

اینطور معروف است که مردم حتی در دوره صفوی هم از آب غار به وسلیهکانال استفاده می کردند، تا اینکه در سال ۱۳۴۲ گروهی ۱۴ نفره برای کشف و شهود و به دست آوردن اطلاعاتی درباره طول و عرض و عمق و ارتفاعش به آن رفتند. تا سال ۱۳۵۲ دهانه غار تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و جز کوهنوردان حرفه‌ای، کسی نمیتوانست به داخلش برود، تا اینکه عبدالله حاجیلو که ریاست هیئت کوهنوردی همدان را بر عهده داشت، در سال ۱۳۵۳ با کمک مردم محلی دهانه غار را به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر باز کردند.  در سال بعدش، با بتون‌ریزی قسمتی از کف غار، مسیر خشکی برای راه رفتن در آن هم در نظر گرفتند و با تجهیز امکانات روشنایی از سال ۱۳۵۵ رفتن به آن برای عموم ممکن شد.

چرا اسمش علیصدر است؟

در روایات آمده چوپانی به اسم علی سد یا علی صد، سدی روی دریاچه آب غار می‌بندد و اسمش، یعنی علی سد روی روستا هم گذاشته می‌شود. اما بعدها در دفتار دولتی نام او علی سدر ثبت می‌شود و با گذشت زمان روی تابلوهای راهنما علی صدر نوشته می‌شود.

چرا باید این جاذبه را ببینیم؟

زیباترین غار ایران کجاست؟

اینجا از معدود غارهای آبی دنیا و تنها غار تالابی ایران است و سنگ های درونش مربوط به دوره ژوراسیک از دوره دوم زمین شناسی. پس این سفری‌ست به حدود ۱۹۰ میلیون سال قبل. از ورودی که می‌گذرید، با فضایی خنک رو به رو می‌شوید و همین باعث میشود گرما را فراموش کنید. دریاچه اینجا، آبش زلال است، به طوری که میشود کف اش را هم دید. باید جلیقه نجات بپوشید و سوار قایق شوید و از بین دیواره‌های سنگی بگذرید. در قسمتی باید از قایق پیاده شده و پیاده سفرتان را ادامه دهید. اما نگران نباشید چون دوباره سوار قایق خواهید شد، از مسیری باریک می‌گذرید، از جایی که از خیل زیاد قایق‌ها هم دیگر خبری نیست.

زیباترین غار ایران کجاست؟

آب دریاچه غار از چشمه‌های زیرزمینی و ریزش آب از سقف و دیواره‌ها تامین می‌شود. در این آب هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند، نه شور است و نه رنگی دارد، آبی که در بعضی جاها عمقش به ۱۴ متر نیز می‌رسد. تاکنون ۱۴ کیلومتر از معابر غار کشف شده ولی تنها ۴ کیلومتر آن نورپردازی شده است و بقیه اش تاریک است.

گذشتن از دالان‌هایی پیچ در پیچ  با سقف بلورین، دهلیزها، پیچ و خم‌های مسیر، قایق‌سواری در آبی زلال و بین قندیل‌ها که گذشت زمان آنها را به شکل‌های مختلف درآورده، از چیزهایی‌ست که در این مکان انتظارتان را می‌کشد.

اسم‌های عجیبی هم که روی تابلوها می‌بینید معرفی کننده شکل‌های عجیب سنگ‌هاست، اسم هایی مثل میان ستون ها، پنجه عقابی، پنجه اژدها و …

سوالات مشابه

سوال مشابهی موجود نیست.